2002 O nezbedné princezně

Posaďte se, pohádka začíná.......


O čem to je?

No přeci pohádka, všichni to znáte. Nejprve se seznámíme. Takže máme tu princeznu Anku. No princeznu, spíše takové třeštidlo. Tuhle zrovínka policajtu Pišvejcovi nacpala dýmku kozími chlupy. A aby toho nebylo málo, stihla ještě kuchařce Veronice vylízat celou smetanu. No a navrch ještě v královské zahradě stihne očesat všechna jablka. No nedivte se, to není nějaká navoněná slečinka z hradu. Tady to vypadá spíš na královskou chalupu. A tam od slova k činu není nikdy daleko.

    Tady takovou holku, nota bene bez tatínka, je těžko uhlídat. A to se paní královna činí, seč jí síly stačí. A na pomoc má i spřízněnou duši, komornou Babáčkovou, která princeznu zná už od kolíbky. Ale kdepak na Anku, když jí v těch lumpárnách nenápadně podporuje Janek, syn Babáčkové. Taková dvojku nikdo v lumpačení nezastaví. Jistě, Janek to má v hlavě dobře sesumírovaný, navenek mílius, aby malér nebyl na něj, ale kdyby se mu ty alotrie nelíbily, tak by přece šel jinam a ne do královské zahrady, kde zrovínka Anka má chuť na jedno sladké červené jablíčko....

    A tady náš příběh začíná. Ti dva se trochu poškorpili, a ještě k tomu paní královně taky ruply nervy. A tak se Anka rozhodne provést další v sérii lumpačin, tentokrát s ušlechtilým koncem, najít si ženicha. Plán je jednoduchý, naaranžuje svůj únos zlým čarodějem Kyliánem a běží se zatím schovat k loupežníkům do chalupy. Doufá, že ji přijede vysvobodit princ Hubert a tak ta svatba bude jedno velké dobrodužství. No je pravda, že loupežníci z toho nejsou zrovna nadšení. Ono najednou mít v chalupě nezvaného nájemníka a k tomu zrovna Anku.... A navíc je v tom zapleten Kylián, to už zavání pořádným průšvihem. Anka se snaží loupežníky a jejich přítelkyně, víly, do svého plánu zasvětit, ale nějak se to zamotalo a ten Kylián opravdu Anku unese!  A teď je to opravdu zlé, na pomoc je přizvána i čarodějnice Kazimůra a její létající koště, loupežníci se zase vytasí se svými šemíky: Hnědkou, Bělkou a Mrchou. Přidává se k nim Janek a vzhůru na Kozí Hrádek.

Tam zatím Kylián, známý to fintil, vězní Anku aby jí dal co proto. Pomáhá mu v tom kdysi jím unesená princezna Celestýna, která časem (prý padesát let) ztratila sluch, takže si umíte představit, jak hlučná společnost to může chvílemi být. Naštěstí naši přátelé mají za ušima, nakonec Anku vysvobodí a dokonce se Kyliána zbaví díky kouzelnici Kleopatře, která má na vdavky s Kyliánem stejně už dávno spadeno. Uf. Takže to vlastně je pohádka, konec přímo předpisový. Janek je král a Anka snad už bude sekat dobrotu....

Kdo to tvořil?

Podle předlohy pohádky Jana Drdy volně adaptovala Irena Kozáková, režii měla taktéž Irena Kozáková, hudbu napsala Stanislava Hlaváčková, scénu vytvořil Jiří Kašpar, scénu osvětlení navrhl Antonín Miewald a Jiří Žemlička.

Kdo tam hrál?

No přece my všichni! Inscenace se v průběhu jednoho roku trochu upravila na míru aktuálnímu obsazení. Nyní uvedu soupis herců a důležitých lidiček podle aktuálního programu:

Princezna AnkaNina Dlouhá
JanekMilan "máček" Mach
Paní královnaMarta Zítková
BabáčkováJaruška Chaloupková
BababukOndra Klimeš
ŠkrdlaPavel Zítko
KoktaAleš Kučera
JulieKlára Nentvichová
ŽofieMonika Šimková
LucieLucie Machová
Kouzelník KyliánZdeněk Mach
CelestýnaDáša Justová
KleopatraIrena Kozáková
KazimůraBroňa Machová
režie a scénářIrena Kozáková
kulisyJiří "taťka" Kašpar
zvukHonza Kašpar
světlaA. Miewald s J. Žemličkou
nápovědaVlasta "mamka" Kašparová
šedá eminenceLuboš Umlauf

Kdy a kde?


Premiéra 

se odehrála v Divadle Meziměstí dne 30.11.2002. Hrálo se také v Teplicích nad Metují a v Broumově, taktéž jsme vystoupili na přehlídkách.


Derniéra

Třináctým představením, které se nenápadně proměnilo v derniéru (14.12.2003), jsme slavnostně princeznu uložili k ledu a kulisy rozebrali na další představení. Bude to Tři v tom.